Archiwum październik 2014


Warto zadbać o dobre podpacie ciała.
Autor: skolioza-bez-tajemnic
Tagi: materac-ortopedyczny  
29 października 2014, 11:34

Lekarze nie zawsze zgadzają się co do tego, czy skoliozie da się zapobiegać czy nie. Warto jednak zadbać o to, aby kręgosłup znajdował się zawsze w odpowiedniej dla nas pozycji, bo zapobiega to nie tylko temu schorzeniu, ale również wielu innym. Podobnie jak ćwiczenia, także i odpowiednio dobrane podłoże do spania na pewno nie zaszkodzi. 

W sklepach i w ofercie wielu firm produkujących materace, znaleźć można sporą ofertę modeli ortopedycznych. Ich konstrukcja jest stworzona w taki sposób, aby w szczególny sposób zadbać o wsparcie kręgosłupa. Trzeba pamietać  o tym, aby model dobrać przede wszystkim do swoich potrzeb - warto korzystać z poradników, jak ten na supermaterace, lub po prostu dokładnie testować modele w salonie, albo konsultować się telefonicznie. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto też popytać lekarza, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Problem z wyborem idealnego modelu ortopedycznego polega na tym, że nie ma jednego, który sprawdzi sie idealnie w przypadku każdego chorego. To dośc mocno utrudnia nam wybór, bo w pewnym momencie już gubimy się w możliwościach. 

Ja zaczełabym przede wszystkim od wybrania dwóch czy trzech zupełnie innych, które są dopasowane do naszej wagi. Na przykład lateksowy, kieszeniowy i termoelastyczny. Warto na każdym z nich poleżeć przez dłuższy czas i sprawdzić, na którym jest nam najwygodniej. I w tym przypadku może się nawet okazać, ze najlepszy materac wcale nie musi byc określany jako ortopedyczny.

Choć nie zawsze zwracamy na to uwagę, ważne jest także, aby zadbać o dopowiednie podłoże do spania dla dzieci, ponieważ to właśnie w tym wieku skolioza zaczyna się pojawiać i pogłebiać wraz z wiekiem.

Jak zapobiegać skoliozie ?
Autor: skolioza-bez-tajemnic
Tagi: skolioza  
29 października 2014, 11:15

Skolioza jest schorzeniem, któremu tak naprawdę nie możemy zapobiegać. Oczywiście sprzyjają jej wystąpieniu niektóre złe nawyki, jednak do końca nie ustalono sposobu postępowania, który na pewno uchroniłby nas przed jej wystąpieniem.

Może być także schorzeniem dziedzicznym, bo widać wyraźnie, że u dzieci chorujących rodziców występuje częściej. Choć dotyka i chłopców i dziewczynek, to jednak bardziej podatne na nią wydają się dziewczynki. Najszybciej schorzenie pogłębia się w czasie wzrostu ciała, a przestaje postępować, kiedy już nie rośniemy. Warto jednak zacząć terapię jak najwcześniej, aby zapobiegać pogłębianiu.

Choć pacjentom ze skoliozą najczęściej zaleca się ćwiczenia, nie ma tak naprawdę naukowych dowodów, które potwierdzałyby ich skuteczność. Wygląda na to, że odchodzi się od stwierdzenia, że powodowana jest złymi nawykami, a raczej lekarze kierują się ku teorii, że jest to schorzenie dziedziczne. Na pewno jednak wcześnie wykryte może zostać zahamowane. 

Ćwiczyć zatem z dzieckiem czy nie ? Jak najbardziej tak. Jeśli nie mamy bezpośredniego wpływu na sam kształt kręgosłupa i na to, jak rośnie, to na pewno już na mięśnie go otaczające tak. 

Większośc przypadków skoliozy jest łagodna i nie wymaga skomplikowanego leczenia. Stałe monitorowanie  - zaleca się regularne badania, których częstotliwość ustala lekarz w zależności od stanu zaawansowania - pozwala określić mniej więcej, jak szybko postępuje choroba. Na pewno warto odwiedzić lekarza.

 

Skolioza - co to takiego ?
Autor: skolioza-bez-tajemnic
Tagi: skilioza   skolioza u dzieci  
29 października 2014, 11:00

Skolioza jest schorzeniem kręgosłupa, które najczęściej dotyka dzieci, choć oczywiście może wystepować u dorosłych. Niezwykle populatna, można by ją nazwać plagą naszych czasów. Oczywiście przyczynia się do tego tryb życia. Warto pamietac o tym, że to własnie skolioza jest jednym z pierwszych schorzeń, które dotykają nasz kręgosłup.

Czym jest ? To nic innego jak nienaturalne łuki, które pojawiają się w naszym kręgosłupie. Ciało nie jest idealnie proste i niektóre łuki w kręgosłupie są jak najbardziej naturalne. Jeśli jednak na przykład kręgosłup wygina się w literę C, to już znak że jego kształt odbiega od normy. 

Skrzywienia pojawiają się już u dzieci i mają tendencję do pogłębiania się wraz ze wzrostem ciała. Wazne jest więc, aby rozpoznać je jak najwcześniej i korygować od razu. Co powinno zrwacac naszą uwagę ?

kiedy patrzymy na postawę dziecka, jedno ramię lub biodro jest ustawione nieco wyżej od  drugiego; głowa nie ustawia się w prostej lini z kręgosłupem jedna łopatka wystaje bardziej niż druga przy skłonie do przodu jedna strona pleców (żebra) znajdują się wyżej niż druga.

Większość skrzywień kręgosłupa- jeśli wykrywa się je wcześniej - można skorygować, na przykład ćwiczeniami. Warto zachęcac dziecko do ćwiczeń fizycznych, bo ruch w naturalny sposób zapobiega powstawaniu i pogłebianiu się tej dolegliwości.